Skocz do zawartości
Nerwica.com

Na ile uniwersalna jest terapia?


Marzec

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam krótkie pytanie do osób doświadczonych z terapią behawioralno - poznawczą która została mi zalecona. 
Czy jeśli przejdę terapię pod kątem obecnych negatywnych doświadczeń, to nabędę umiejętności na tyle uniwersalne, że w przyszłosci nie będę jej musiał ponownie przechodzić, bo sam sobie poradzę, czy jednak terapię trzeba powtarzać i przechodzić pod kątem każdego problemu osobno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Twoje pytanie jest bardzo trafne i często się pojawia. Psychologia i psychoterapia, podobnie jak medycyna, opierają się na prawdopodobieństwie – to znaczy, że rzadko [...nigdy] kiedy można coś zagwarantować ze stuprocentową pewnością. Najczęściej odpowiedź brzmi: „to zależy”.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) faktycznie da Ci narzędzia, które mogą być uniwersalne i przydatne w różnych sytuacjach życiowych. Uczy np. radzenia sobie z emocjami, negatywnymi myślami, stresem czy kryzysem. Dzięki temu część osób po terapii czuje się na tyle wyposażona w techniki, że z kolejnymi problemami poradzi sobie już samodzielnie.

Jednak to, czy będziesz potrzebował ponownej terapii, zależy od wielu czynników – np. charakteru przyszłych trudności, Twojej osobistej odporności psychicznej, a także rodzaju problemów, z którymi się zetkniesz. Czasem nowe wyzwania są na tyle specyficzne lub trudne, że warto skorzystać z dodatkowego wsparcia - co będzie wyrazem troski o samego siebie.

Pamiętaj, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z Twoim terapeutą, który zna Twoją indywidualną sytuację i będzie mógł precyzyjniej odpowiedzieć na to pytanie właśnie w Twoim kontekście, jednak, jak domniemam, trzonem tej rozmowy będą przypuszczenia i domysły. A co w tym złego, jak będziesz potrzebował pomocy psychoterapii - ponownie wziąć w niej udział?

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem po pół roku CBT. Generalnie terapia w tym nurcie ma cie nauczyć technik radzenia sobie z lękiem, w jaki sposób podchodzić do tego zaburzenia, żeby go nie nasilać. Koncentruje się na błędach, które ludzie popełniają w walce z OCD (np. unikanie nasila lęk, trzeba stawiać czoła albo nie ignorować myśli, tylko je zaakceptować, bo kiedy ignorujesz myśli natrętne to one się tylko nasilają) Zauważa i zwraca uwagę na twoje błędy w myśleniu (poznawcze) i zachęca do eksperymentów behawioralnych (np. sprawdź czy faktycznie jak wychodzisz z domu wszyscy cie obserwują - jeśli masz takie przekonanie) 

 

Terapeuta zachęca do samodzielnej ekspozycji, może czasami z tobą przeprowadzić w gabinecie ekspozycje wyobrażeniowa, ale raczej ekspozycję musisz sam wykonywać. (ERP - wystawiania się na lęk) 

 

Kolejny element to podważanie (np. wszyscy mnie obserwują, terapeuta zapyta jakie masz dowody za i przeciw temu?)

 

No i raczej efekty są widoczne rownież po zakończeniu terapii, bo znasz techniki jakie trzeba stosować aby sobie radzić z tym zaburzeniem. 

 

W moim przypadku (jeśli mówimy o OCD) zdecydowanie praca własna była kluczowa - konkretnie książka Tom Corboy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Terapeuta niewiele wniósł w tym temacie, ale oczywiście nie zniechęcam cie do terapii, bo na każdego działa inaczej. Na pewno cos tam pomoże, ale na ile to nie wiem. U mnie emocje są silniejszee niż myśli, więc terapia cbt okazała się bez sensu i teraz będę próbował psychodynamicznej, ale kazdy jest indywidualnymw przypadkiemw.

(emocje są silniejsze niż myśli tzn. terapia cbt zakłada, że przekonania tworzą myśli, które wpływają na emocję, a u mnie jest właśnie na odwrót mam bardzo silne emocje, które wpływają na myśli i przekonania, więc te techniki cbt nie były dla mnie jakoś bardzo skuteczne)

a na ocd pomogla ksiazka;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×