Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie

 

Dawno mnie tu nie było oj bardzo dawno ale wróciłam :(

 

Mam pytanko czy ktoś po paro albo rexetinie miał podwyzszone ciśnienie?.Paro i rexetin biorę już od paru lat zawsze na wymiankę rok ten potem drugi rok ten ponieważ po roku się uodparniałam.We wrześniu miałam akcję,że wzywałam pogotowie ponieważ skoczyło mi ciśnienie.Po paru dniach kontrolowania poszłam do rodzinnej i stwierdziła nadciśnienie dała Amlozek 5mg rano.W międzyczasie skonczył mi się Rexetin to poszłam do swojej Pani psych.i ona stwierdziła ze rexetin mi wywołał nadciśnienie (tyle lat brałam i nic} no ale kłucic się z nią nie będę.Przepisała mi coaxil 2 razy dziennie.Po półtora tygodniu myslałam ze zejdę z tego świata serce waliło jak durne po zrobieniu kroka na klacie 4 tony normalnie porażka.W piątek mi już nie kazała brać i przyjechac do niej/Pojechałam a ona mi zmieniła na paro.W niedziel wziełam i było ok a wczoraj ciśnienie 170/110.Rodzinna wsciekła ze ona mi prubuje regulować ciśnienie a ta mi świruje z lekami,Dziś poszłam do kardiologa i on mi kazał brac albo rexetin albo paro i dołożył propranolol 2 razy 20 mg plus rano amlozek.Chyba ze nie bedzie potzreby to brac propranolol raz dziennie.Od 13-stu lat choruję myslałam ze przeszłam już wszystko ale znów wraca jazda.

 

-- 20 paź 2015, 20:09 --

 

Don Corleone pozdrawiam Hamburg jestem tam dwa razy do roku :D:papa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aniak80, Ja bralem paro i po nim nie mialem wysokiego cisnienia, mialem chyba najlepsze cisnienie. Tez mam nadcisnienie i mialem rozne jaja ale ja biore betabloker i mam to z glowy. Żaden lek nie przeskoczył tego downgradu cisnienia, ani wenla i seratra w dawkach typowo sportowych. Teraz biore Tianeptyne i tez cisnienie mi nie wariuje, choc mialem troche zaburzen pracy bo czulem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja. Ze złymi wieściami :zonk:

Dla przypomnienia - biorę paro od 3 lat. No i kurde przestała działać (?!). Biorę teraz 60 mg (2 tabletki) + 15mg mirtazapiny. Pojawiły się zawroty głowy ni stąd ni zowąd (dostałam głównie na zawroty paro) i oczywiście jak nie mijają, to się nimi przejmuję i pojawia się depresja. Tym razem jest podobnie.

 

W piątek mam wizytę u lekarki. I mamy dwie drogi (Jej zdaniem) - podwyższenie dawki paro albo zmiana paro na esci. Jestem wściekła, zrozpaczona i załamana. Nie mam pojęcia co robić. Może ktoś ma jakieś wskazówki?

 

Freda, Kalebx i inni starzy wyjadacze :) Pozdrawiam Was gorąco! Całą resztę paroksetyniarzy również!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakiegoś powodu leki nie utrzymują swojego początkowego działania, nie wiem czy da coś zwiększenie dawki, a poza tym do jakiej? przeciez 60 mg to jest chyba juz max

po drugie, SSRI na zwroty głowy? chyba ze są tez inne objawy, kiedyś miałem tez na tle nerwowym i dostałem od neurologa hydroksyzyne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martiszon a po co Ci to 15 mg mirtazapiny? Ja bym to odstawił na Twoim miejscu i podbił jeszcze dawkę paro przed zmianą, choć to już będzie dość wysoka. Esci jest wg. mnie słabszy od paro, jak już to zmieniałbym na lek który ma trochę inne działanie, jak sertralina, fluoksetyna lub wenlafaksyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopharm, lunatic, aniak80 - wielkie dzięki za odpowiedzi. Paro dostałam na zawroty. Przez większą część czasu wystarczała mi 1 tabletka. Chyba pomyliłam dawki - biorę teraz 2 tabletki więc to chyba 40 mg a nie 60 - przepraszam za pomyłkę :)

aniak80 - ten rexetin to jaka substancja czynna? Też SSRI?

lunatic - hydroksycyna nie jest uzależniająca jak benzo? Dostałam paro na zwroty no i na początku na lęki. Teraz lęków nie mam, tylko same zawroty plus nawracająca depresja. I tu odpowiedź dla Ciebie Psychopharm, bo mirtazapinę dostałam jako dodatek do poprawy samopoczucia i nastroju. No i na sen, bo nie mogłam spać. Jak próbowałam odstawić mirtę, bo paro wcześniej dawała sama sobie świetnie rade, to wracała okropna depresja :(

 

Myślicie, żeby spróbować innego SSRI? Też mi to tak wygląda - jakbym się uodporniła na paroksetynę. Wyższe dawki pomagają na chwilę a potem znowu to samo.

Psychopharm, kiedyś psychiatra mówiła mi o sertralinie...może faktycznie muszę spróbować czegoś innego. Ciekawe jak ona działa - aktywizująco czy raczej zamulacz jak paro.

 

Wiecie też może, jak wygląda przechodzenie z jednego SSRI na drugie? Odczuję to jakoś? Muszę przygotować znowu ludzi w pracy na moje ewentualne chorobowe :evil:

 

Jeszcze raz dzięki wielkie, że chce Wam się pisać! :) Pozdrawiam serdecznie! :papa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martiszon tak to ta sama grupa SSRI w sumie to róznią się bardzo mało chyba tylko substancjami pomocniczymi ale na mnie działa bardzo dobrze bo to ta sama grupa innej nie toleruje.

 

Co do zmiany na leki z innej grupy to pisze wszedzie ze powinno się zrobić niby 2 tyg przerwy zeby leki nie zadziałały na siebie.Ostatnio Moja psych.chciała być lepsza niż mój organizm i włąśnie dała mi coaxil bez zadnej przerwy.Nie był to dobry pomysł z jej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany na leki z innej grupy to pisze wszedzie ze powinno się zrobić niby 2 tyg przerwy zeby leki nie zadziałały na siebie.

 

2 tygodnie przerwy robi się jeżeli zmienia się lek przeciwdepresyjny z inhibitora MAO(I albo II generacji) na lek z innej grupy-szczególnie o działaniu serotoninergicznym (np. SSRI). Wynika to stąd, że nieodwracalne inhibitory MAO blokują MAO (enzym odpowiedzialny za degradację serotoniny, noradrenaliny, adrenaliny, dopaminy, tyraminy, PEA) właśnie przez okres 14 dni. Gdyby w tym czasie zacząć przyjmować SSRI istnieje teoretyczne ryzyko rozwoju zespołu serotoninowego. Zasada ta nie dotyczy inhibitorów MAO III generacji(RIMA) takich jak moklobemid, którego okres biologicznego półtrwania w organizmie wynosi 1-2 godziny, a inhibicja MAO trwa do max. 24 godzin.

 

A co do SSRI.

W większości przypadków przechodząc z jednego SSRI na drugi SSRI wystarczą w zupełności 1-2 dni przerwy( większość SSRI ma half life ~+/- 24h). Wyjątkiem jest fluoksetyna, której okres półtrwania biologicznego wynosi od 4 do 6 dni, a jej głównego metabolitu (norfluksetyny) od 4 do 16 dni. Czyli dopiero po takim czasie od zażycia ostatniej dawki stężenie leku spadnie w organizmie o połowę w stosunku do wartości początkowej. Czyli przechodząc fluoksetyna -> inny SSRI , wskazana jest teoretycznie dłuższa przerwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martiszon ja nie robię żadnej przerwy biorąc paro na drugi dzień przechodzę na rexetin bo to ta sama grupa.Tak jak Dark napisał :)

 

Powodzenia życzę:)

 

Przecież rexetin to jest paroksetyna, to co ty przechodzisz z paroxetyny na rexetin, który jest przecież paroksetyną!, coś ci się pomyliło,

inne ssri to sertralina, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksoamina, citalopram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki skrót myślowy. O lekach z tej samej grupy można mówić w przypadku paroksetyny, sertraliny, citalopramu, escitalopramu, fluwoksaminy i fluoksetyny - ot, są to substancje należące do jednej grupy leków- SSRI (wszystkie selektywnie blokują wychwyt zwrotny serotoniny).

 

Gdy mówimy już o konkretnej substancji , przykładowo o- paroksetynie, to czy to będzie "Parogen", czy "Rexetin", czy "Paroksetyna Teva" albo "Paroksetyna Aurobindo" (niekiedy nazwa handlowa leku jest taka sama jak nazwa międzynarodowa substancji czynnej, bo producent wpadł na pomysł, aby akurat taką nazwę opatentować) to jeden grzyb. To są wszystko leki, które zawierają tę samą substancję czynną- paroksetynę (z grupy SSRI)- a różnią się tylko nazwą handlową, koncernem farmaceutycznym, który je wytwarza, ceną z marżą jaką narzuci sobie dany koncern, no i substancjami pomocniczymi.

 

Z tym, że zgodnie z polskim prawem( i nie tylko) substancje pomocnicze (czyli wszelkie wypełniacze, powlekacze, barwniki, konserwanty itp. w masie tabletkowej) nie mają prawa wywierać własnego działania farmakologicznego, ani modyfikować działania farmakologicznego substancji czynnej (w tym wypadku paroksetyny). Poza tym lek generyczny musi mieć tę samą postać, biodostępność i działanie farmakologiczne. Wykonuje się badania biorównoważności zamienników względem leku innowacyjnego. Jeżeli lek ma taką samą dostępność farmaceutyczną oraz dostępność biologiczną(biodostępność) jak inny lek (z tą substancją czynną) to można z b. wysokim prawdopodobieństwem przyjąć, że te dwa leki będą wykazywały niemalże takie samo działanie farmakologiczne.

 

Ewentualne różnice to raczej mogą w zakresie drobnych skutków ubocznych(niezwiązanych z substancją czynną), reakcji uczuleniowych, np. jeżeli w leku Y w przeciwieństwie do leku X zastosowano jako substancję pomocniczą laktozę- a ktoś ma akurat pecha i jest uczulony na laktozę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, z tym ze biorownowaznosc generyku nie zawsze bada się względem leku oryginalnego, czasami względem innego wczesniej dopuszczonego generyku. Wątpię , ze sami lekarze czytają raporty z badan biorownowaznosci każdego jednego generyka tylko przepisują taki który im się najlepiej kojarzy, albo który jak wynika z ich praktyki klinicznej opartej na feedbacku mądrości ludowych pacjentów jest najlepiej tolerowany, względnie produkowany przez koncern który finansuje im wakacje. :pirate: A jak dopiero pacjent ma nie zbaraniec. Musiałby sam dla każdego jednego generyka w necie wyszukiwać raport z badania biorownowaznosci albo jak go stać kupować same oryginaly. A w przypadku niektórych leków nie ma możliwości kupna oryginalu bo firma podlegala jakimś przejeciom, fuzjom, rebrandingom na przestrzeni lat, pogasly patenty itp.. Może to nie psychotrop, ale kup w Polsce oryginał paracetamolu. Nie ma takiej opcji. I tak wszyscy kupują Apap i żrą jak cukierki. Mimo, ze w Polsce samej tylko jest zarejestrowanych ponad 60 preparatów prostych i złożonych z paracetamolem ( nie sprawdzałem, uzyskalem te liczbe od dr). Moja dr twierdzi, ze największe roznice w farmakokinetyce(czyli w biodostepnosci tez) występują przy generykach o przedluzonym uwalnianiu i przy mieszaninach racemicznych- rynek generykow wenlafaksyny i citalopramu co za tym idzie to jest jej zdaniem dno i metr mułu.

 

-- 22 paź 2015, o 00:13 --

 

No ale sama nie przepisuje oryginalow, lecz obojętnie jakiego leku bym od niej nie dostał to po sprawdzeniu okazuje się, ze jest produkowany przez KRKA , wiec nie wiem czy jest do konca obiektywna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, najbardziej podejrzane są generyki leków o przedłużonym uwalnianiu, dlatego biorę oryginał wenli, który jest refundowany i jego cena nieznacznie różni się od generyków. Gorzej z taką paro, gdzie oryginał można wyskubać za około 45 zł. Jeszcze gorzej z innymi oryginałami których po prostu nie ma, nie dostanie się prozacu ani zoloftu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, najbardziej podejrzane są generyki leków o przedłużonym uwalnianiu, dlatego biorę oryginał wenli, który jest refundowany i jego cena nieznacznie różni się od generyków. Gorzej z taką paro, gdzie oryginał można wyskubać za około 45 zł. Jeszcze gorzej z innymi oryginałami których po prostu nie ma, nie dostanie się prozacu ani zoloftu.

 

Jak to nie dostanie się Zoloftu, przecież można kupic oryginalny w aptece coś około 20zł kosztuje, kilka miesięcy temu

kupowałem "Zoloft", jeśli ktoś chciałby prozać to z sieci z USA można zamówić "Prozac"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×