Skocz do zawartości
Nerwica.com

Roxindole-nowa nadzieja na wyjście z depresji.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

rzeczywiscie sri& agonista dopaminy.

 

Nowy lek nowe nadzieje....Jest na co czekac , szczegolnie gdy na horyzoncie leki o takim profilu działania...

 

 

Abstract

 

Roxindole is a potent autoreceptor-"selective" dopamine agonist originally developed for the treatment of schizophrenic syndromes. The drug also inhibits 5-HT uptake and has 5-HT1A agonistic actions. In this open clinical trial 12 in-patients suffering from a major depressive episode (DSM-III-R) were treated with roxindole for 28 days in a fixed dosage of 15 mg per day. A reduction of at least 50% in HAMD-17 total scores was observed in 8 out of 12 patients after 4 weeks (mean HAMD-17 reduction of 56% in all patients), while 4 patients did not respond to roxindole treatment. Half of the patients showed a complete psychopathological remission (HAMD-17 < 8). Roxindole's onset of antidepressant action was remarkably rapid. Seven out of eight responders improved within the first 2 weeks of treatment (at least 50% decrease in HAMD-17 total score), and four patients were nearly asymptomatic within 1 week. Our results indicate that roxindole may possess potent antidepressant properties and that its efficacy should be further evaluated by double-blind controlled studies against reference drugs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawym działaniem tej substancji jest jej agonizm na autoreceptory dopaminowe-co to może oznaczać-ano to że przy przewlekłym stosowaniu może zwiększać gęstość receptorów dopaminowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubudubu nie ma gdyż jest to agonista autoreceptorów a więc formalnie powinien działać neuroleptycznie;jednak długa stymulacja autoreceptorów powoduje po pewnym czasie ich downregulacje co skutkować może zwiększoną syntezą dopaminy przez organizm,poza tym ta substancja jest SRI oraz antagonistą 5HT2a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce na rynku:

Vortioxetine:

 

Farmakologia

 

Vortioxetine jest tak zwany "modulator serotoniny i stymulator". Wykazano, że posiadają następujące działania farmakologiczne:

Transportera serotoniny (SERT) bloker (np. inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SRI)) - K i (powinowactwo) = 1,6 nM

5-HT 1A receptor wysokiej skuteczności częściowym agonistą / near-pełny agonista - K i. = 15 nM, IA = 80%

5-HT 1B receptor częściowym agonistą - K i. = 33 nM

5-HT 3A receptora antagonista - K i. = 3,7 nM

5-HT 7 receptora antagonista - K i. = 19 nM

Vortioxetine również powinowactwo do β 1 -adrenergicznego (K i. = 46 nM), ale wszelkie działania w tym miejscu jest mało prawdopodobne, aby przyczynić się do jej efektów terapeutycznych i prawdopodobnie tylko przyczynić się do działań niepożądanych.

Brexpiprazole

 

Farmakologia

 

Na podstawie opisu patentowego i Otsuka z komunikatów prasowych, związek jest opisana jako posiadająca szeroką działalność w wielu monoaminowych systemów:

D2 częściowym agonistą receptora dopaminy (poprawa pozytywne i negatywne objawy, zaburzenia funkcji poznawczych i objawy depresyjne)

5-HT2A antagonista receptora serotoniny (poprawa negatywne objawy, zaburzenia funkcji poznawczych, objawy depresyjne i bezsenność)

Adrenalin α1 antagonistą receptora (poprawa objawy pozytywne schizofrenii)

Serotonina pobieranie / hamujące wychwyt zwrotny (poprawa objawów depresyjnych)

Ponadto, zgodnie z wynikami fazy II próba, że ​​działa również jako:

5-HT1A częściowym agonistą (przeciwlękowe i przeciwdepresyjne działanie)

5-HT7 antagonistą (termoregulacja, rytm dobowy, uczenie się i pamięć, sen).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do leczenia schizofrenii z współwystępującą depresją rzeczywiscie się nadaje. Ale nie widze go przy leczeniu samej depresji i zaburzeń lękowych. Niby jest częsciowym agonistą 5-HT1a ale częsciowy selektywny agonizm D2 robi z niego niestandardowego neuroleptyka. Blok (a moze i odwrotny agonizm?) 5-HT2a to też nic dobrego.

 

Dla fanów łączenia SSRI z neuroleptykami w sam raz.

 

-- 30 cze 2013, 12:11 --

 

ps nie sugeruj się wiki. Co rzetelniejsze badania wskazują ze nie ma obecnie leków na negatywne objawy schizofrenii (mglu2 cos tam pokazaly, agonisci rodziny d1 takze, ale zadnego z nich nie ma na rynku).

 

Twierdzenie ze neuroleptyki leczą objawy negatywne to już spore naduzycie nawet na marketingowa papke firm farmaceutycznych. Radze sie zapytac samych chorych jak im pomagaja antagonisci d2 na anhedonie. Napewno nie bedzie tak radośnie jak w tym artykule na wiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×